Çikolata ve Şekerleme Kategorisinde Aromsa Çözümleri

AĞUSTOS 2019
Aromsa | Bizden Haberler | Çikolata ve Şekerleme

Türkiye’nin aroma ve sos üretiminde öncü kuruluşlarından Aromsa, bölgesel tat tercihleri ve Pazar eğilimlerini yakından takip ederek, çikolata ve şekerli mamullerde yenilikçi reçeteleri müşterilerine sunuyor.

Türkiye Çikolata ve Şekerleme tüketimi 2018 yılında kişi başı 3 kg ve bu rakamın 2023’te 3,5 kg olacağı öngörülüyor. Türkiye global tüketim ortalaması olan 2,5 kg’ın üstünde olmasına rağmen, bölgesel olarak bakıldığında ortalamanın altında. Çünkü yer aldığımız Doğu Avrupa bölgesinde tüketim ortalama kişi başı 5,5 kg. Kişi başına şeker ve çikolata için harcanan para Türkiye’de 16,6 dolar iken, globalde bu tutar 33,1 dolar. Sayılardan da anlaşıldığı gibi global rakamlarla kıyasladığımızda daha fazla çikolata ve şekerleme tüketirken daha az para harcıyoruz. Bu da gösteriyor ki Türkiye’de katma değerli, premium ürünlerin oranı dünya ortalamasının altında.

Çikolatanın bu kategoriden en büyük payı aldığını belirten Aromsa Teknik Satış Müdürü Dilek Altay, çikolatanın pazar büyüklüğünün 907,1 milyon dolara ulaştığını belirtti. 2018-2023 döneminde en fazla büyümenin çikolata kategorisinde olacağını (%7,3) ve bunu %6,4 ile şekerlemenin takip edeceğinin öngörüldüğünü ifade eden Altay, kadınlar erkeklerden daha fazla çikolata ve şekerleme tüketirken, bu kategorinin en büyük tüketici grubu %28,4 ile çocukların oluşturduğuna dikkat çekti. Aromsa olarak bu çerçevede sundukları yeniliklerle ilgili şunları kaydetti:

Pazarı Etkileyen Eğilimler

Masum Lezzetler: Çikolata ve şekerleme; keyif veren ve tüketicilerin kendilerini ödüllendirme amaçlı tükettiği ürünler olduğundan, yoğun tatların, lezzeti artıran bileşenlerin kullanımı artıyor. Ancak bu bileşenlerin bir taraftan da besleyici ve çeşitli sağlık faydaları olan bileşenler olması bekleniyor. Aromsa olarak aglomere ürünlerimiz ile bu ihtiyaçlara karşılık çözümler üretiyoruz. Aglomere ürünlerimiz, meyve püreleri ya da konsantrelerinden üretilen amorf ve kıtır yapıda renkli bileşenlerdir. Aroma içerebileceği gibi sadece meyvenin kendisinden de üretilebiliyor. Özellikle çikolata ürünlerine hem farklı tekstürler kazandırıyor hem de sağlıklı ve lezzetli katkılar sağlıyor.

Sağlıklı Ürünler ve Düşük Şeker Beklentisi: Çikolata ve şekerleme kategorisinin karşı karşıya olduğu en büyük zorluk bu ürünlerin önemli girdilerden biri olan şekerin azaltılması ve tüketicilerin bu yöndeki farkındalığının gün geçtikçe artması. Aromsa olarak; şeker azaltmaya yönelik yapacağınız çalışmalara bu amaçla hazırlanmış ürün portföylerimizin yanı sıra reçete desteğiyle de bütünsel bir teknik destek sağlıyoruz.

Yeni Yeme Deneyimleri ve Farklı Tekstürler: Pazarları incelediğimizde bisküvi ile çikolatanın, dondurma ile bisküvinin, çikolata ile şekerlemenin kombin olduğu birçok ürün görüyoruz. Bu kombinasyonlar tüketicilerin tek bir üründe farklı tekstürleri ve lezzetleri aynı anda deneyimleme talepleri doğrultusunda ortaya çıkıyor. Mikrokapsül aromalarımız ile ürünlerinize bambaşka bir yeme deneyimi katabiliyoruz. Bir kapsül içine hapsedilmiş aromadan oluşan bu ürünümüz özellikle çikolata, marshmallow ve yumuşak şekerde hem ilgi çekici ve iştah açıcı renkleriyle hem de çiğnemenizle açığa çıkan yoğun aroma salınımıyla farklı, eğlenceli aynı zamanda premium bir ürün yaratmanızı sağlıyor.

Lezzet Trendlerini Yakından Takip Ediyoruz

Geniş bir coğrafyada yürüttükleri faaliyetler sayesinde bölgesel tat tercihlerini, yerel-global ürün ve lezzet trendlerini yakından takip ettiklerini vurgulayan Aromsa Teknik Satış Müdürü Dilek Altay, “Böylece iş ortaklarımızın faaliyet gösterdiği ya da girmek istediği pazarlarla ilgili çalışma ve tecrübelerimizi kendileriyle paylaşıyor; yeni ürün geliştirme ve mevcut ürünlerini reformüle etme süreçlerine destek oluyoruz. Laboratuvarlarımızda iş ortaklarımızla birlikte çalışıyor, deneme üretimlerine eşlik ediyor, ürün ve prosesle ilgili her konuda teknik destek sağlıyoruz.” diye konuştu.