İÇECEKLER

İçecek tercihleri zaman içerisinde ve kültürlere göre farklılık göstermektedir. Günümüzde çeşitli tat ve özelliklerde içeceklere olan talep sürekli artmaktadır. Tat ve aroma, içeceklerin tüketici tarafından kabul edilebilirliğini belirleyen en önemli duyusal etkenlerdir.

Aromsa olarak, Ar-Ge Merkezimizdeki İçecek Uygulama Laboratuvarında, uzman kadromuzla reçeteler geliştirmekte ve pilot tesislerimizde (pastörizasyon, karbonasyon) üretim denemelerini yapmaktayız.

Tüm içecek kategorilerine uygun çok çeşitli aromalar üretiyor, ayrıca emülsiyonlar, aromalı ve aromasız bulanıklık vericiler ve ekstraktlar ile içecek sektörüne zengin çözümler sunuyoruz.

İçecek Kategorisinde Uygulama Yaptığımız Ürünler

  • Aromalı ve İyonize Fonksiyonel Sular
  • Gazlı İçecekler
  • Aromalı İçecekler, Meyveli İçecekler ve Limonata
  • Toz İçecekler
  • Çay Çeşitleri
  • Buzlu Çaylar
  • Kahve
  • Fonksiyonel İçecekler (Doğal Bitkisel, Enerji, Malt ve Sporcu İçecekleri)
  • Etnik ve Lokal İçecekler (Şerbetler, Geleneksel İçecekler)
Aromsa - Yaratıcı Çözüm Ortağınız - İçecekler - Gazlı İçecekler

Aromalı ve İyonize Fonksiyonel Sular

Su, temel içeceğimizdir. Vazgeçilmezdir. Günümüzde tüketicilerin sade su ile diğer ürünler arasında ara ürün talepleri artmaktadır. Tüketiciler, bu ürünlerin temiz etiketli, kalorisiz veya düşük kalori içermesini istemektedirler. Nasıl yazın çok sıcaklarda içinde nane, limon veya elma dilimleri olan suları içmekten keyif alıyorsak, Aromsa olarak biz de benzer ürünleri sizlere sunuyoruz. Bu ürünlerimizi zenginleştirerek en lezzetli yenilikleri tüketicilerinize ulaştırmanıza yardımcı oluyoruz.

Gazlı İçecekler

Mineralli, mineralsiz, meyveli, meyvesiz ve fonksiyonel gazlı içeceklerin tüketimleri her geçen gün artmaktadır. Ürünler çeşitlenirken içerikleri de zenginleşmektedir. Çeşitlenen hammaddelerin reçetedeki birbirleri ile olan etkileşimi ve raf ömrü sürecindeki olası değişimler çerçevesinde iş ortaklarımızın başarısı için detaylı reçete mühendisliği yapmaktayız.

Gazlı içeceklerde daha çok tercih edilen ve trend olan tatlar ise şöyledir: Çiçek tatları- mürver çiçeği, sardunya, gül, menekşe gibi, ferah tatlar-salatalık, limon, nane tatları gibi

Aromsa - Yaratıcı Çözüm Ortağınız - İçecekler - Limonata

Aromalı İçecekler,
Meyveli İçecekler ve Limonata

Aromalı, meyveli içecekler ve limonatada ülkelere göre geliştirdiğimiz reçeteleri, aromalarımız, emülsiyonlarımız, bulanıklık verici ve karamel gibi ürünlerimizle tamamlıyoruz. Aromalı içeceklerde ürünün tadı büyük oranda aromadan gelmektedir. Meyveli içeceklerde ise eklenen meyvenin oranına ve cinsine bağlı olarak tat meyveden etkilenmektedir.

Hem aromalı hem de meyveli içecek çalışmalarında ısıl işlemin ürün üzerindeki etkilerini görmek için ürünü pilot pastörizasyon ünitemizden geçirerek deneme üretimi yapıyoruz. Buradan çıkan sonuca göre gerektiği durumlarda reçetemizi revize ediyoruz.

Aromalı ve meyveli içeceklerde trend, Avrupa ve Amerika’da düşük kalori, hafif tatlar yönündeyken, Afrika ülkelerinde reçete tatlı olup, aromalar yoğun istenmektedir. Mango, nar ve tropik tatlar Afrika ülkelerinin trendine; nane-limon, limon, çiçek tatları, salatalık ise Avrupa ve Amerika trendlerine örnek gösterilebilir.

Çilekli, naneli, orman meyveli limonata gibi farklı konseptlerde limonatalar trendler arasında yer almaktadır.

Aromsa - Yaratıcı Çözüm Ortağınız - İçecekler - Toz İçecekler

Toz İçecekler

Toz içecekler, sıvı içeceklerden farklı bir dünyadır. İçerik olarak her kombinasyonda hazırladığımız reçetelerimizde, bilgi ve deneyimlerimizi trendler ile birleştirerek kaliteli ve yenilikçi ürünlerimizi iş ortaklarımıza küresel düzeyde ulaştırıyoruz.

Toz içeceklerde klasik olan portakal, limon, vişne gibi tatların dışında çiçek tatları ve sardunya-gül, limon-nane gibi ikili kombinasyonlar ön plana çıkmaktadır.

Toz içecek reçeteleri; sadece tatlandırıcı, tatlandırıcı ve şeker karışımı veya sadece şeker kullanarak yapılmaktadır. Aromsa olarak, toz içecekler için iş ortaklarımıza, toz formda bulanıklık vericiler, karamel renklendiriciler, aromalar, meyve tozları ve ekstraktlar sunuyoruz.

Aromsa - Yaratıcı Çözüm Ortağınız - İçecekler - Çay Çeşitleri

Çay Çeşitleri

Asırlık bir ömre sahip ve tek bir bitkiden (Camellia sinensis) elden edilen çay, farklı işlenme yöntemleriyle beyaz, yeşil, oolong ve siyah çay olmak üzere hayatımıza yer almaktadır.

Çayın tüketim şekli kültürlere ve zamana bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çay orjinal haliyle tüketilirken, farklı aromalarla lezzetlenmiş çaylar önemli bir yere sahiptir. Özellikle genç yaş grupları farklı aromalarla lezzetlenmiş çay tüketmeyi tercih etmektedirler.

Çaylarda trend daha çok turunçgil, orman meyveleri kombinasyonları ve çiçek tatları yönündedir. Bunlarla birlikte özellikle siyah çayla iyi bir kombinasyon oluşturan tatlı “truffle, tiramisu, browni gibi„ aromalar da hayatımıza girmeye başlamıştır.

Çaylarda sıvı ve ekstrüde aromalarımız, Camarom kullanılmaktadır. Ekstrüde aromalarımız belirli şekil ve büyüklükte yapılabilmektedir. Teknolojisi yeni ürünlerimizden aglomere ya da granül aromalar da çayda kullanılmaya başlanmıştır.

Bitki çaylarının hayatımızdaki yeri artmaya başladığından beri aroma kombinasyonları bu çaylarda da çeşitlenmeye başlamıştır. Aromsa olarak her çay türüne göre istenen tipte ve kombinasyonda aroma ve ekstraktlar sunuyoruz.

Aromsa - Yaratıcı Çözüm Ortağınız - İçecekler - Buzlu Çay

Buzlu Çay

Çayın o kendine has buruk ve aromatik tadıyla meyve ve diğer lezzetlerin buluştuğu buz gibi bir ferahlıktır buzlu çay. Aromsa olarak, buzlu çaya özel yeşil ve siyah çay ekstraktlarımız, karamel renklendiricilerimiz ve aromalarımız ile bu ferahlığı vazgeçilmez kılıyoruz.

Buzlu çayda trend, klasik tatların yanı sıra salatalık-limon, salatalık-nane, nane-limon gibi ferahlığı arttıracak lezzetlere yönelmektedir. Günümüzde yeşil ve siyah çay bazlı buzlu çayların yanında rooibos veya malt bazlı buzlu çaylar da üretilmeye başlanmıştır.

Ayrıca buzlu çaya farklı bir bakış açısı getirerek gazlı buzlu çay, mineralli gazlı buzlu çay çalışmalarımız da portföyümüzdeki yerini almıştır.

Aromsa - Yaratıcı Çözüm Ortağınız - İçecekler - Kahve

Kahve

Kahve, kendine has aroması, dayanılmaz kokusu ve canlandırıcı etkisi ile hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. İşlenme çeşidine göre farklı tiplerde kahveler günümüze lezzet katmaktadır.

Her kahve tipine göre aroma seçeneklerimiz bulunmakla beraber farklı aroma ve kombinasyon çalışmalarımızla, keyifli olan bu içeceği Aromsa olarak daha keyifli hale getirmek hedefimizdir.

Tüm kahve çeşitleri ve 3ü1 arada, 2si1 arada gibi çözünebilir kahveler için toz ve aglomere aromalar sunuyoruz. Sıcak kahvelerde fındık popülerliğini sürdürürken, vanilya, toffee, karamel, bal kabaklı ürünler de ön plana çıkmaktadır.

Günümüzde, içime hazır soğuk tüketilen kahveler, tüketiciler için popüler bir içecek olmaya başladı. Özelikle yaz aylarında daha çok tercih edilen bu ürün grubu için, fındık, badem, vanilya aromaları ve espresso, cappuccino, latte gibi tatlar ön planda olup, lavanta, gül gibi çiçekler de yenilik arayanların tercihidir.

Aromsa - Yaratıcı Çözüm Ortağınız - İçecekler - Fonksiyonel İçecekler

Fonksiyonel İçecekler

Günümüzde tüketicilerin en önemli beklentisi sağlıktır. Bu sebeple, fonksiyonel ve sağlıklı ürünlere olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Fonksiyonel içeceklerde, küresel olarak her sene değişen eğilimler çerçevesinde birçok ürün raflarda yerini almakta ve birçok yeni hammadde reçetelere girmektedir.

Hızlı yaşam şartlarında ihtiyaç duyulan enerjiye takviye için enerji içecekleri, sağlıklı bir yaşam için yapılan spora destek için sporcu içecekleri, genelde hastalıklardan korunma ve takviye amacı ile tüketilen vitamin ve minerallerce zenginleştirilmiş içecekler ve bitkisel ekstraktlar ile zenginleştirilmiş içecekler, fonksiyonel içecekler kategorisinde yer almaktadır.

Fonksiyonel içeceklerin içeriğini zenginleştirmek amacıyla vitaminler, mineraller, yağ asitleri, probiyotikler, prebiyotikler, antioksidanlar, lifler ve ekstraktlar kullanılmaktadır. Ürünün yapısına katılan bu bileşenler tada olumsuz etkide bulunabilir. Bu olumsuz etkiyi yok etmek için, ürüne uygun özellikte, en sevilen aromaları ve en yenilikçi tat kombinasyonlarını sunuyoruz. Orman meyveleri karışımları, salatalık, matcha, pembe greyfurt trend aromalardandır.

Aromsa - Yaratıcı Çözüm Ortağınız - İçecekler - Geleneksel İçecekler ve Şerbetler

Geleneksel İçecekler ve Şerbetler

Günümüzde geleneksel içecekler ve şerbetlere olan talep artmaktadır. Bu ürünlerin endüstriyel olarak üretimi ve sunumunda Aromsa teknik bilgi ve deneyimleri ile iş ortaklarının en büyük destekçisidir.

Aromsa olarak, geleneksel içeceklerimizin unutulmaması ve daha geniş tüketici kitlelerine ulaşması için çalışıyoruz.

Geleneksel içecekler ve şerbetler grubunda öne çıkan ürünlerimizin başlıcaları: Osmanlı Şerbeti, Brownissa Şerbeti, Tarçın-Vişne Şerbeti, Demirhindi Şerbeti, Gül Şerbeti, Karagöz Şerbeti, Sadrazam Şerbeti, Hardaliye, Lohusa Şerbeti, Gelincik Şerbeti