Aromsa 9. Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’nin Ana Sponsoru

EKİM 2023
Aromsa | Bizden Haberler | Aromsa 9. Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’nin Ana Sponsoru

Aromsa, Sürdürülebilirlik Akademisi ve TÜGİS iş birliğinde, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı destekleriyle, bu yıl 9.’su düzenlenen Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’ne bu yıl da ana sponsor oldu. Zirve 17 Ekim’de Mandarin Oriental Bosphorus Otelde, 18 Ekim’de ise online olarak devam etti.

“Gıdanın Geleceği İçin Dönüşüm: Sağlıklı Gezegen, Sağlıklı İnsan” temasıyla gerçekleştirilen zirvede, sürdürülebilir gıda sistemlerinin daha iyi gelecek için dönüşümü, iklim değişikliği, inovasyon ve teknoloji ile gıdaların yeniden tasarlanması, tarladan çatala izlenebilir gıda değer zincirleri, bütüncül beslenme, tedarik zinciri dayanıklılığı ve değişen tüketici davranışları gibi çeşitli konular ele alındı. Gıda sanayi ve tedarikçilerinin temsilcileri, startuplar, gıda dönüşüm liderleri olmak üzere gıda sektörünün tüm paydaşları zirvede bir araya geldi.

Aromsa Genel Müdür Yardımcısı ve İkinci Kuşak Temsilcisi Melis Yasa Aytaman, moderatörlüğünü Volkan Akı’nın yaptığı Sürdürülebilir İnovasyon: Gıdanın Geleceğini Yönlendirmek adlı panelde soruları yanıtladı. Aromsa’nın her sene daha fazla yatırım yaptığı AR-GE faaliyetleri sonucunda gıda atıklarının döngüsel ekonomiye nasıl yeniden kazandırıldığından ve nasıl kullanıldıklarından bahsetti. Gıda atıklarını farklı sektörlerde hammadde olarak değerlendirerek döngüsel ekonomiye yaptıkları katkıların altını çizen Melis Yasa Aytaman; “Al, kullan, at yaklaşımını benimsemiş doğrusal ekonomi modeli yerine atık üretecek her türlü yaklaşımı reddeden döngüsel ekonomi modeline geçişi önemsiyoruz. Gıda atıklarının benzer veya farklı bir sektörde hammadde olarak değerlendirilebileceğini biliyoruz. Bu kapsamda, döngüsel ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla çeşitli uygulamalar yapıyoruz. Örneğin; çay, kahve ve domates posaları, narenciye kabuğu vb. çeşitli atıkları farklı ürün gruplarında uyguluyoruz. Hammadde temini konusunda da Ar-Ge süreci itibarıyla döngüye dahil edilebilecek maddeleri araştırıyor ve yerel tedariği önceliklendiriyoruz.” diyerek bu çalışmaların sektörler arasındaki iş birliğini güçlendireceğine, olumlu sonuçlar yaratacağına değindi.

Zirve süresince inovatif ürünlerin yer aldığı Aromsa standında Aromsa Ar-Ge merkezinde hazırlanan inovatif ürünlerle, zirve katılımcıları tadım deneyimi yaşadılar. Narenciye kabuğu atıklarından nar çekirdeği posalarına, jalepeno çekirdeği atıklarından domates küspesine, kakao nibine kadar çeşitli ürünlerin atıklarından elde edilen ekstraktlarla hazırlanan ürünler, gün boyu zirve katılımcılarıyla buluştu.