DUYUSAL ANALİZ

Lezzet, ürünün kalitesine dair algılanabilen en gerçek parametredir. Tüketici tercihleri değerlendirildiğinde, bir gıdayı satın almada etkili olan ilk parametre %60-70 oranında lezzet olarak tanımlıyor. Duyusal analiz, gıdaların çeşitli karakteristiklerine, görme, koklama, tatma, dokunma veya işitme duyularının tepkilerini oluşturan, ölçen, analizleyen ve yorumlayan bir disiplindir.

Duyusal analiz;

  • Ürünün duyusal karakterlerinin net tanımlanmasına
  • Hedeflenen kaliteli ürün özelliklerine ulaşılmasına
  • Ürün geliştirme süresinin kısalmasına
  • Kaliteli ürün ile birlikte tüketicinin firmaya karşı güveninin artmasına
  • Tüketici tercihlerinin net anlaşılmasına olanak sağlar.

Duyusal analiz, aromaların gıda bileşenleri arasında yıldızının parlaması ve bunun getirisi olarak lezzet çeşitliliğinin artmasıyla gıda sektörünün önemli bir konusu haline gelmiştir.

Ar-Ge Merkezimizin çatısı altında yer alan duyusal analiz bölümünde, iş ortaklarımıza ürün farklılık testleri, tüketici tercih testleri, tanımlayıcı testler ve raf ömrü/stabilite çalışmaları gibi kapsamlı hizmetler veriyoruz.

Ürün geliştirme ve lezzet profili değerlendirme aşamalarında, kendi yetiştirdiğimiz profesyonel panelist ekibimiz ile çalışıyor ve bu konuda sektöre öncülük ediyoruz. Panelistlerimizin eğitimi ve gerçekleştirdiğimiz tüm testler TSE ISO standartlarını referans alarak yapılıyor.

Aromsa olarak, gıda sektöründe, fırıncılık ürünleri, sakız, şekerleme, çikolata, süt ve süt ürünleri, tuzlu ürünler, içecekler gibi pek çok ürün grubunda duyusal değerlendirme çalışmaları yapıyor; uzmanlık ve bilgi birikimimizin getirdiği güvenle iş ortaklarımızın ürünlerine yön vermek için çalışıyoruz.