SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı ve doğal kaynakların tükenmesi gibi faktörler dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren riskleri beraberinde getirmektedir. Bu risklerin etkin ve proaktif yönetilerek fırsata dönüştürülmesi ve küresel problemlerin çözüme ulaştırılması noktasında bireysel, toplumsal ve kurumsal olarak hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir.

Dönüşen dünya ve yaşam koşullarına paralel bir şekilde iş dünyası da farklı yaklaşımlar ve iş modelleri geliştirmekte, sürdürülebilirlik yönetimi günümüzde daha önemli bir hale gelmektedir.

Aromsa | Sürdürülebilirlik
Aromsa | Sürdürülebilirlik

Aromsa Sürdürülebilirlik Raporları

Gıda sektörünün “Yaratıcı Lezzet Ortağı” Aromsa, 1982 yılından bu yana, çevreye, topluma, ekonomiye ve insana önem veren bir üretici olarak faaliyetlerini yürütmektedir.

Aromsa sürdürülebilirlik ekibi liderliğinde paydaşların beklentileri, sektörü etkileyen küresel trendler ve kurumsal hedefler çerçevesinde sürdürülebilirlik alanında öncelikler ve sürdürülebilirlik stratejileri belirlenmektedir. Sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda çalışmalara yön vererek hem kurumsal hedeflere hem de tüm paydaşların beklentilerine en uygun ve doğru şekilde cevap vermeyi hedefliyoruz. Ar-Ge, inovasyon, çevre ve toplumsal konulardaki performansımız ve çalışmalarımıza Aromsa Sürdürülebilirlik Raporları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aromsa | Sürdürülebilirlik

Aromsa olarak, aroma ve sos üretiminde lider konumumuzun yüklediği sorumluluklarımızın bilinciyle önümüzdeki dönemde sürdürülebilirlik çalışmalarımıza hız veriyoruz. Gerek ihracat portföyümüz, gerek küresel ölçekte operasyonlarını sürdüren müşterilerimiz aracılığıyla geniş bir etki alanımız bulunuyor. Bu sebeple finansal performansın yanında sosyal, çevresel ve kurumsal yönetim alanlarındaki performansımızı da takip ediyoruz.

Sosyal alanda; değişen müşteri taleplerine hızlı yanıt verebilmek, yüksek müşteri memnuniyetinin sağlanması ve ürün izlenebilirliği, çalışan hakları, eşitlik, çeşitlilik, iş sağlığı ve güvenliği, faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz bölgelerde toplumsal refaha katkı, çevresel alanda; operasyonlarımız kaynaklı çevresel etkilerimizin takibi, sorumlu hammadde ve tedarik zinciri yönetimi, dijital dönüşüm, kurumsal yönetim alanında; iş etiği ve uyum, operasyonel verimlilik ve kurumsal iş birlikleri gibi konular sektörümüzün önemli sürdürülebilirlik konularıdır.

Aromsa 6 Leed Platin Sertifikası aldı.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan yeni yönetim binamız, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş ve dünyanın en prestijli yeşil bina sertifikası olan LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) ile ödüllendirildi. Aromsa 6 projemizin tasarımında ve inşaatında LEED kriterlerine uyum sağlayarak yapılaşmanın çevreye verdiği olumsuz etkileri en aza indirmeyi, geliştirilen strateji ve sistemler sayesinde binaların operasyonuna bağlı işletim giderlerini azaltmayı, enerji ve su tasarrufu sağlamayı, kullanıcı dostu ve konforlu bir çalışma alanı yaratmayı hedefledik. Aldığımız sertifikayı görmek için lütfen tıklayınız.

Çalışmamızı detaylı incelemek için lütfen tıklayınız.

Aromsa | Sürdürülebilirlik

İkinci LEED Platin Sertifikamızı aldık.

Sürdürülebilirlik alanında fark yaratan ve yenilikçi uygulamalarımıza devam ediyoruz. GOSB’deki yeni binamızla çevreye duyarlı sürdürülebilir tasarıma verdiğimiz önemi, LEED sertifikalarında en yüksek derece olan LEED platin sertifikasını 2. defa alarak bir kez daha ispatlamış olduk. LEED Platin sertifikası, kriterler içerisinde en yüksek seviye olup, 80 ve üzerinde puan toplamış olan binalara verilmektedir. Aromsa olarak, 84 puan ile yeni yapılar kategorisinde platin seviyesinde sertifika almaya hak kazandık. Böylece, LEED Platin sertifikasına sahip bina sayımız iki oldu. Sertifikamızı görmek için lütfen tıklayın.

Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayın.